Zajímavosti ve městě a blízkém okolí


Město Kolín leží mezi turisticky vyhledávanými městy jako je Praha a Kutná Hora. Je tedy velmi dobrým výchozím místem pro výlety. Sám o sobě však může návštěvníkům také mnoho nabídnout. Pokud máte rádi historii jistě vás nadchne možnost poznat ojedinělé a architektonicky čisté Parléřovské dílo, kterým je chrám sv. Bartoloměje, dva židovské hřbitovy i zrekonstruovanou synagogu, která připomíná druhou nejpočetnější židovskou obec v českých zemích. Milovníky přírody zaujme možnost procházky v lesoparku Borky nebo návštěva Polepského údolí s vodopády. Rodiny s dětmi jistě osloví zdejší Vodní svět i procházka k dřevořezbě či památníku Pojarových medvědů od Kolína nebo možnost svézt se Řepařskou drážkou. Cyklisté ocení možnost využití cyklistických tras do blízkého i vzdálenějšího okolí. Za zmínku jistě stojí také zpřístupnění kolínské Vodárny, která se stala oblíbenou rozhlednou.

 

Kolín kulturní


Město Kolín je díky dirigentovi a skladateli dechové hudby Františku Kmochovi  vyhledávané z hlediska kultury hlavně na počátku června, kdy se odehrává mezinárodní festival dechové hudby. Kolín však kulturně žije celoročně. Zdejší divadlo nabízí bohatý program plný divadelních her i hudebních vystoupení. Milovníci hudby si přijdou na svém také v divadelním klubu Scapino nebo v Městském kulturním domě. Nejen mladé láká TPCA Beat Fest, který se každoročně odehrává na Kmochově ostrově. Příznivci filmových premiér uvítají zrekonstruované kino s nejmodernějšími digitálními technologiemi nebo možnost navštívit letní promítání pod hvězdami.

 

Tipy na výlet do okolí


Zámek Radim

Renesanční zámek, který byl sídlem střední šlechty vás zaujme ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu. Zámek nabízí kromě klasických prohlídek také okruhy pro děti s možností zapůjčení kostýmu nebo noční prohlídky při svíčkách.

Skanzen Kouřim

Muzeum lidových staveb je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v republice. Po dostavbě skanzen přibližuje kromě architektonických památek také život na českém venkově od raného novověku do počátku 20. století.

Lipanská mohyla a českobrodské podzemí

Mohyla na Lipské hoře byla odhalena roku 1881 jako památka bratrovražedné bitvy u Lipan. Nyní je cílem naučné stezky, která vede z Vitic do Lipan. Turisticky zajímavé je také českobrodské podzemí, které je veřejnosti zpřístupněné na objednání.

Kutná Hora

Kostnice, chrám sv. Barbory, Vlašský dvůr nebo muzeum stříbra. To je jen malý výčet toho, co lze v Kutné Hoře navštívit. Historicky zajímavé město navíc myslí také na ty, kteří mají rádi adrenalin. Den plný zážitků lze prožít na bobové dráze, zorbingu nebo čtyřkolkách.